Ból stawów

Artralgia (ból stawów) jest to dolegliwość, która dotyczy okolicy stawów i powstaje na skutek nieprawidłowości w samym stawie lub jego okolicznych struktur, np. ścięgien, kaletki maziowej czy więzadeł. Przypadłość ta występuje zarówno u osób starszych jak i młodych. Zazwyczaj ból stawów mija samoistnie w ciągu kilku dni i nie wskazuje na poważniejsze schorzenia. Jednak warto mieć na uwadze, że tego rodzaju bóle mogą wskazywać niekiedy na różne choroby, takie jakie toczeń rumieniowaty układowy lub RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Szczególnie narażone są osoby z nadwagą lub otyłością oraz spędzające dużą ilość czasu w tej samej pozycji.

Rodzaje bólu stawów

Ze względu na przyczynę ból stawów można podzielić na trzy kategorie:

Zapalenie stawów: ból spowodowany stanem zapalnym lub infekcją (częstym objawem jest zaczerwieniony i opuchnięty staw, a ból nasila się w nocy).

Zwyrodnienie stawów: ból o przyczynie mechanicznej, wynikający ze zużycia chrząstki stawowej (częstym objawem jest sztywność stawu po zbudzeniu i zmniejszanie się bólu w miarę poruszania stawem).

Ból stawów może być również spowodowany przez wypadek lub uraz, na przykład w wyniku uderzenia lub upadku.

Objawy:

– dolegliwości bólowe nasilające się w nocy i powodujące kłopoty ze snem

-bólowi towarzyszy ograniczona ruchomość stawu

-po przebudzeniu występują problemy z ruszaniem się

-pojawiają się ogólne symptomy, takie jak: utrata masy ciała, gorączka, ból mięśni, ogólne zmęczenie

Rozpoznanie bólu stawów

Prawidłowe rozpoznanie bólu stawów i ustalenie źródła problemu jest niezbędne, by wdrożyć właściwe leczenie. Dla lekarza ważnym elementem jest czas trwania dolegliwości i zebranie wywiadu medycznego o ewentualnych przebytych urazach bądź chorobach współistniejących. Istotną kwestią jest również charakter bólu. Lekarz ustali, czy jest on mechaniczny, czy zapalny. Warto wiedzieć, że mechaniczny charakter bólu pojawia się w chwili wykonywania określonej czynności. Gdy mamy do czynienia z charakterem zapalnym bólu stawów, chory odczuwa dyskomfort nieustannie.

Do diagnostyki bólu stawów wykorzystuje się także badania laboratoryjne i obrazowe, w tym badanie rentgenowskie (RTG). W niektórych przypadkach zleca się ponadto rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Ostatecznością jest punkcja stawu, która daje pełny obraz ewentualnego stanu zapalnego.

Domowe sposoby na ból stawów i kości.

Domowe metody stosują zwłaszcza osoby starsze, które zażywają już wiele leków na inne przypadłości i chcą ochronić swój organizm przed skutkami zażywania zbyt wielu farmaceutyków. Trzeba jednak zaznaczyć, że domowe metody mogą być mniej skuteczne niż leki czy suplementy, a także zwykle trzeba długo czekać by zobaczyć efekty. Sprawdzają się one więc tylko wtedy, gdy ból nie jest nasilony. Są świetne też jako kuracja do długotrwałego stosowania, podczas gdy farmaceutyki najlepsze są do stosowania doraźnego (z wyjątkami).

  • Zimne lub gorące okłady

Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę. Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie. Przydać mogą się też okłady z lodu, zwłaszcza gdy stawy uległy przeciążeniu, na przykład w wyniku kontuzji przy uprawianiu sportu, czy też ciepły termofor.

  • Kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów

Inne domowe metody na ból stawów i kości to kąpiele z dodatkiem na przykład siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym. Wiele osób stosuje też domowe nalewki z ziół czy bursztynu, które wciera się w bolące miejsca – mają one zwykle działanie rozgrzewające.

  • Dostarczanie witamin i minerałów w diecie

Do domowych metod na te dolegliwości można również zaliczyć dietę. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić stawy za pomocą diety, to warto wprowadzić do niej zwłaszcza produkty zawierające kolagen, czyli przede wszystkim żelatynę. Stawy można i trzeba wzmacniać, między innymi od wewnątrz, więc zadbanie o dietę zdrową dla stawów może przynieść znakomite rezultaty.

Leczenie farmakologiczne.

W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju tabletki, które pomogą uporać się z bólem kości i stawów. Co ważne, są to dwa rodzaje środków: preparaty o działaniu doraźnym jak i do dłuższej kuracji, których zadaniem jest stała poprawa stanu stawów.

Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D, które zapobiegają także degradacji chrząstki stawowej, a więc pozwalają dłuższy czas zachować stawy w dobrej formie.

  •  Maści i żele na ból stawów i kości

Bardziej popularne niż tabletki na ból stawów i kości są środki do stosowania zewnętrznego. Ich użytkowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm (na przykład na układ pokarmowy) i mogą przynieść ulgę jeszcze szybciej.

Siła maści i żeli tkwi w substancjach czynnych, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a działanie rozgrzewające i chłodzące przynosi dodatkowo chwilową ulgę. Działanie chłodzące maści polecane jest przy obrzękach i urazach. Maści rozgrzewające drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i polepszeniem ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu.

Alternatywą dla maści, żeli czy kremów na ból stawów i kości, które trzeba wcierać nawet kilka razy dziennie są plastry i okłady. One także mogą mieć działanie rozgrzewające bądź chłodzące, a przy tym przez długi czas uwalniają substancje aktywne. Plastry i okłady są więc idealne na silny, utrzymujący się ból.

  • Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne

Kiedy wymienione wyżej sposoby nie przynoszą ulgi w bólu, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. W ich zakres wchodzą ćwiczenia oraz zabiegi wykonywane różnego rodzaju metodami. Mogą to być zabiegi z zakresu krioterapii czy hydroterapii, naświetlania laserem czy specjalnymi lampami, a nawet oddziaływanie polem magnetycznym.

Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne można włączyć do leczenia bóli stawów tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli samemu zadecyduje się o zastosowaniu ćwiczeń lub zabiegach fizjoterapeutycznych, można sobie bardziej zaszkodzić. Można również skierować się do specjalistycznej poradni leczenia bólu gdzie zostaną dobrane indywidualnie metody brane specjalistyczne metody leczenia przewlekłych bóli stawów i kości.


Przeczytaj również

Alergia

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy

Czytaj dalej

Chlamydia

Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rzędu chlamydiales. Gatunkami chorobotwórczymi dla człowieka

Czytaj dalej

Egzema

Czym jest egzema? Egzemą często określa się różnego rodzaju zmiany skórne. Ich podłoże jest nieinfekcyjne,

Czytaj dalej

Organizator udzielania świadczeń telemedycznych jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000190755