Opóźnienie miesiączki

Wakacyjne wyjazdy, zajęcia sportowe, wyjazdy służbowe skłaniają coraz więcej kobiet do podjęcia decyzji o przesunięciu okresu.

Szukają one sposobów na opóźnienie okresu, tych naturalnych i tych hormonalnych.

Wśród aktywnych zawodowo kobiet na popularności zyskuje hasło „blood free life”, czyli „życie bez krwi”.

Jej zwolenniczki uważają, że kobieta wcale nie musi regularnie krwawić co miesiąc, zwłaszcza, że wyliczono, że współczesna kobieta ma o wiele więcej miesiączek w życiu niż jej prababcie (miały więcej dzieci i żyły krócej).

Szacuje się, że statystyczna kobieta krwawi przez całe swoje życie 2190 dni, co daje aż sześć lat.

Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy opóźnienie okresu nie będzie szkodliwe dla zdrowia.

Najlepiej, kiedy wszystkie te wątpliwości rozwieje lekarz ginekolog.

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną zamiast planowo odstawić preparat po trzecim tygodniu, kontynuuj branie dalej. Dotyczy to tabletek złożonych z estrogenem, plastrów antykoncepcyjnych i krążków dopochwowych – wszystkie można wykorzystywać do oddalenia okresu. W zależności od potrzeb, przedłużamy zażywanie preparatu o jeden tydzień, lub kolejny pełen cykl, czyli 21 tabletek, 3 plastry albo jeden krążek, jednym słowem całe opakowanie. Potem odstawiamy lek i czekamy na krwawienie. Procedura nie zwiększa ryzyka ciąży ani zaburzeń cyklu i, o ile nie jest powtarzana notorycznie, nie zagraża zdrowiu. Przeciw ciągłemu braniu antykoncepcji bez przerw przemawia obciążenie wątroby i systemu krążenia.

Nieco trudniejsze jest sterowanie okresem, kiedy bierze się tzw. pigułki trójfazowe. Zawarta w nich  dawka hormonów nie jest stała, ale zmniejsza się co siedem dni. Począwszy od 15-tego dnia cyklu jest już minimalna. Dlatego dla pewności lepiej łykać je o dodatkowe 2-3 dni dłużej. To znaczy, że gdy np. chcemy przesunąć miesiączkę o tydzień, wydłużamy czas przyjmowania tabletek nie o 7, ale o 10 dni.

Okresu nie można opóźnić za pomocą metod naturalnych, jest to możliwe tylko na drodze farmakologicznej, poprzez stosowanie tabletek hormonalnych, co zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

Niektóre panie utrzymują, że okres można opóźnić, przyjmując duże ilości witaminy C oraz pijąc wapno. Niestety, metoda ta ma niską skuteczność, a dodatkowo można sobie poważnie zaszkodzić – przyjmowanie zbyt wysokich dawek witaminy C może prowadzić do zakwaszenia organizmu i na przykład do trudności w oddawaniu moczu. Stres i stan wyczerpania organizmu, polecany jako naturalna metoda na opóźnienie okresu również nie mają stuprocentowej skuteczności, a choć stres może spowodować opóźnienie, a nawet zatrzymanie okresu, to ze względu na jego (stresu) ogólną szkodliwość nie jest on polecany jako metoda na opóźnienie miesiączki. Także picie naparów z roślin takich jak pietruszka czy kasztanowiec ma niską skuteczność w opóźnianiu okresu. Picie wyciągu z natki pietruszki ma korzystny wpływ na organizm, ponieważ zawarty w niej kwas foliowy ma działanie krwiotwórcze, nie przyczynia się jednak do opóźniania okresu.

W przypadku dalekich wyjazdów już sama zmiana klimatu może przyczynić się do opóźnienia okresu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że miesiączka nie pojawi się akurat wtedy, kiedy najmniej jest nam na rękę, jedyną sprawdzoną metodą jest przyjmowanie tabletek hormonalnych pod kontrolą lekarza.

W przypadku, kiedy kobieta nie stosuje na stałe antykoncepcji hormonalnej, ginekolog przepisuje jednorazowy środek, dobrany odpowiednio do wymagań pacjentki i jej sytuacji. Najczęściej jest to lek, którego stosowanie należy rozpocząć trzy dni przed terminem spodziewanego okresu. Zazwyczaj bierze się go tak długo, jak długo nie chcemy mieć krwawienia. Po odstawieniu preparatu, pojawia się normalna miesiączka. Leki służące przesunięciu okresu często bazują na progesteronie, będącym naturalnym kobiecym hormonem, wytwarzanym w fazie lutealnej. Mają postać tabletek, aplikowanych podjęzykowo lub dopochwowo. Jednak przyjmowanie progesteronu musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza: dla niektórych kobiet, standardowe dawki mogą okazać się zbyt duże.

Przesunięcie okresu a skutki uboczne.

Jednorazowe przesunięcie miesiączki, dokonane pod kontrolą ginekologa, nie powinno spowodować żadnych poważnych skutków ubocznych. Niekiedy pojawiają się jednak wzdęcia i lekkie plamienia. Należy pamiętać, że częste przesuwanie okresu może jednak grozić rozregulowaniem się organizmu i zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a w efekcie – problemami z płodnością lub regularnością cyklu i nieprzyjemnymi dolegliwościami podczas miesiączki, jak bóle brzucha, czy nadmiar wody w  organizmie oraz zaostrzenie przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Niejednokrotnie uregulowanie cyklu musi odbyć się przy pomocy ginekologa lub endokrynologa.


Przeczytaj również

Alergia

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy

Czytaj dalej

Ból stawów

Artralgia (ból stawów) jest to dolegliwość, która dotyczy okolicy stawów i powstaje na skutek nieprawidłowości

Czytaj dalej

Chlamydia

Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rzędu chlamydiales. Gatunkami chorobotwórczymi dla człowieka

Czytaj dalej

Organizator udzielania świadczeń telemedycznych jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000190755