Rwa kulszowa

Terminem rwa kulszowa (inaczej ischias, ischialgia, neuralgia nerwu kulszowego) określamy zespół objawów, które towarzyszą uciskowi i zapaleniu korzonków nerwu kulszowego. Ból jest promieniujący: od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka do tylnej części uda i podudzia aż do stopy. Najczęstsze z przyczyn, które go powodują to przepuklina dysku, choroba zwyrodnieniowa dysku, zapalenie kości i stawów czy uraz kręgosłupa lędźwiowego. Bywa, że podczas ataku rwy kulszowej chory jest jak sparaliżowany – ból potęguje się przy najmniejszym ruchu. Czasem nie pozwala wstać z łóżka, często dotyczy tylko jednej strony ciała. Podczas ataku korzonków nerwowych chory może mieć zaburzenia czucia w kończynach dolnych, a także osłabienie mięśni i odrętwienie. Dodatkowo pojawia się również wrażenie migrującego po nodze pieczenia czy mrowienia. Pacjent cierpiący na zespół objawów typowych dla rwy kulszowej może mieć problemy z wypróżnianiem, a nawet cierpieć na niedowład mięśniowy – np. w postaci bezwładnej, uciekającej przy chodzeniu stopy. Takie objawy wiążą się zwykle ze znacznymi zmianami lub uszkodzeniami w obrębie dysków i wymagają leczenia neurochirurgicznego. Co ważne, rwa kulszowa nasila się przy kaszlu, kichaniu i podczas śmiechu: każda z tych czynności zwiększa ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, co powoduje dodatkowy ucisk na korzenie nerwu kulszowego. Lekarz diagnozuje rwę kulszową na podstawie wywiadu lekarskiego, który obejmuje przede wszystkim:

  • czas i okoliczności pojawienia się objawów
  • intensywność dolegliwości bólowych
  • czas trwania objawów
  • czynniki nasilające oraz zmniejszające dolegliwości bólowe
  • lokalizacja bólu
  • oraz występowanie objawów towarzyszących

Dodatkowo, lekarz ocenia siłę mięśniową oraz odruchy w dolnej połowie ciała.

Objawy rwy kulszowej nasilają się podczas niewielkich ruchów kręgosłupa, dlatego też w początkowym etapie zaleca się pozostawanie w łóżku w pozycji leżącej na boku z ugiętymi nogami lub na plecach z poduszką pod kolanami. Odpoczynek w łóżku zazwyczaj daje ulgę po 1 – 2 dniach. Pamiętaj jednak, że niewskazane jest dłuższe unieruchomienie niż 3 – 4 dni. Leczenie rozpoczyna się od zastosowania leków przeciwbólowych (np. ibuprofen, naproksen, diklofenak, meloksykam). Wykazano jednak, że nieskuteczne w leczeniu rwy kulszowej są paracetamol i aspiryna. Dodatkowo, warto wykorzystać maści lub żele do stosowania miejscowego zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. diklofenak, etofenamat, naproksen, ibuprofen). Pomocne mogą okazać się również okłady żelowe, które w zależności od potrzeb mogą pełnić funkcję okładu rozgrzewającego lub chłodzącego.

Czego nie wolno robić podczas ataku rwy kulszowej?

-unikaj pozycji nasilające ból

-nie spędzaj za dużo czasu w pozycji siedzącej

-staraj się nie zakładać nogi na nogę

-nie noś plecaka lub torby ciągle na jednym ramieniu

Gdzie boli rwa kulszowa?

-silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból krzyża, ból kręgosłupa promieniujący do nóg

Ile trwają dolegliwości spowodowane atakiem rwy kulszowej?

Rwa kulszowa zazwyczaj trwa 1-4 tygodnie, ale czas jej trwania zależy w dużej mierze od tego, jak łagodzimy ból. W większości przypadków ostre objawy rwy kulszowej mijają samoistnie – proces regeneracji po ataku rwy kulszowej trwa 4-6 tygodni.

Leżeć czy chodzić przy rwie kulszowej?

Pierwszą fazą leczenia po ataku rwy kulszowej jest odpoczynek – przez 1-3 dni należy leżeć na boku, najlepiej z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami. Jeśli ból pleców nie ustępuje w ciągu 3-4 dni lub występują objawy utrudniające funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową?

-rozciągające (kładziemy się na plecach z wyprostowanymi nogami i rękoma wyciągniętymi wzdłuż tułowia. Następnie uginamy nogi i podnosimy je, obejmując od dołu. Przyciągamy do siebie zgięte nogi tak mocno, aby pośladki oderwały się od podłoża. Ćwiczenie powinno wstrzymywać się po 5 sekund i powtórzyć 10 razy)

-wzmacniające (kładziemy się na macie i wyciągamy ramiona wzdłuż tułowia. Podnosimy nogi i uginamy kolana pod kątem prostym. Naprzemiennie poruszamy nogami, imitując jazdę na rowerze. Staramy się nie odrywać pleców od maty i trzymać wyprostowane ręce. Ćwiczenie wykonujemy przez 30 sekund. Należy je powtórzyć 3 razy)

Jeśli proste zabiegi nie łagodzą bólu należy skontaktować się z fizjoterapeutą, który przedstawi możliwości i rodzaje ćwiczeń ogólnych, rozciągających i stabilizujących mięśnie tułowia.


Przeczytaj również

Alergia

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy

Czytaj dalej

Ból stawów

Artralgia (ból stawów) jest to dolegliwość, która dotyczy okolicy stawów i powstaje na skutek nieprawidłowości

Czytaj dalej

Chlamydia

Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rzędu chlamydiales. Gatunkami chorobotwórczymi dla człowieka

Czytaj dalej

Organizator udzielania świadczeń telemedycznych jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000190755