Tabletki na odchudzanie

Tabletki na odchudzanie to rodzaj suplementu diety, leku lub wyrobu medycznego, który ułatwia redukcję nadmiernej masy ciała. Działanie tabletek odchudzających zależy od ich składu. Niektóre mają za zadanie głównie zmniejszać apetyt (łaknienie), co powoduje lub przynajmniej ułatwia zmniejszenie liczby przyjmowanych kalorii. Inne zawierają składniki, których zadaniem jest przyspieszenie tempa metabolizmu, a dzięki temu również spalania tkanki tłuszczowej. Najpopularniejsze są środki, które łączą te dwa rodzaje składników i ich właściwości, a także inne dodatki ułatwiające utratę wagi. Wiele z nich przyspiesza trawienie i ogranicza przyswajanie kalorii.

Suplementy diety na odchudzanie, które dostępne są w aptece, można podzielić na kilka kategorii:

preparaty odchudzające hamujące łaknienie

tabletki odchudzające zmniejszające wchłanianie tłuszczu

środki na odchudzanie wytwarzające ciepło

W zależności od rodzaju stosowanego specyfiku, lek wykazuje inne działanie.

W przypadku środków odchudzających, które hamują łaknienie ich działanie polega na absorbowaniu wody, dzięki czemu pęcznieją w żołądku. W ten sposób nadają uczucie sytości i zmniejszą tym samym apetyt. Co ważne, aby tabletki były skuteczne, należy je przyjąć pół godziny przed posiłkiem i popić dużą ilością niegazowanej wody.

Działanie tabletek odchudzających, które zmniejszają wchłanianie tłuszczów, polega na wiązaniu specyfiku z tłuszczem już w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu jego nadmiar usuwany jest ze stolcem. Należy wskazać, że stosując leki z tej grupy, trzeba pić dużo wody. Ze względu na fakt, że środki te skutecznie ograniczają wchłanianie tłuszczów przez organizm, ich stosowanie może przyczynić się do zmniejszenia przyswajania niezbędnych witamin, takich jak A, D i E.

Tabletki odchudzające, pobudzające organizm do wytwarzania ciepła, przyczyniają się do wzrostu temperatury. Przekłada się to na lepsze, skuteczniejsze spalanie tłuszczu i przyspieszenie tempa metabolizmu. Co ważne, specyfiki te mogą również przyspieszać akcję serca lub wywoływać wzrost ciśnienia tętniczego, z tego powodu nie powinny z nich korzystać osoby ze schorzeniami układu krwionośnego i w podeszłym wieku.

W składzie tabletek na odchudzanie najczęściej można znaleźć błonnik, który przyspiesza przemianę materii i odpowiada za uczucie sytości, dzięki czemu redukuje łaknienie. Spowalnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu do jelita i krwi dostają się mniejsze porcje glukozy. Skutecznym składnikiem tabletek na odchudzanie dostępnych w aptece jest również chitosan, który jest substancją wyizolowaną z pancerzy skorupiaków. Spełnia on podobne funkcje do błonnika. Chitosan wiąże w przewodzie pokarmowym kwasy żółciowe, cholesterol i tłuszcz, zapobiegając jego wchłanianiu i przyczyniając się do redukcji masy ciała.

Składnikiem suplementów diety wspomagających odchudzanie jest także chrom, który reguluje poziom glukozy we krwi i przyczynia się do zmniejszenia apetytu. Obniża stężenie złego cholesterolu LDL, zaś zwiększa ilość dobrego cholesterolu – HDL.

Środki na odchudzanie zawierają też CLA – kwas rumenowy, który naturalnie występuje w tłuszczu mlecznym. Ma on zdolność redukowania tkanki tłuszczowej, zwiększania masy mięśniowej, a dodatkowo poprawia przemianę materii.

W tabletkach odchudzających często zawarta jest również kofeina, która działa termogenicznie, przez co wpływa na zwiększenie ilości spalanych kalorii podczas wysiłku fizycznego. Popularnym środkiem wykorzystywanym w preparatach odchudzających jest  także L-karnityna, która korzystnie wpływa na pozyskiwanie energii z tłuszczów. Efektem tego jest zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, zapobiega powstawaniu nowych zapasów tłuszczu.

Nie wszystkie tabletki odchudzające są bezpieczne. Warto wybierać produkty, które zawierają:

-sprzężony kwas linolowy – kwas ten zmniejsza ilość tłuszczu w organizmie, jednak nie zmniejsza ogólnej wagi, powoduje przyrost mięśni kosztem tkanki tłuszczowej; składnik może być niebezpieczny dla osób z cukrzycą

-olej rybi – istnieją dowody na to, że zażywanie oleju rybiego może pomóc w odchudzaniu, niestety tego preparatu nie mogą zażywać osoby uczulone na owoce morza, chorujące na cukrzycę i zażywające leki na rozcieńczenie krwi

-diacyloglicerole – związek ten jest dostępny w postaci suplementu diety i może zastępować tłuszcz zażywany w pokarmach.

Podczas odchudzania warto w codziennej diecie stosować produkty bogate w błonnik.

Jakie produkty zawierają błonnik?:

-mąka z pełnego przemiału, czyli wypieki i potrawy z tej mąki

-pieczywo pełnoziarniste (ok. 6 g błonnika w 100 g chleba)

-płatki żytnie (ponad 11 g/100 g)

-owoce i warzywa (zaleca się 5 porcji dziennie, najwięcej błonnika mają porzeczki i maliny)

-ziarna słonecznika (8,6 g/100 g)

-pestki dyni (6g/100g)

-suszone morele, figi i śliwki

-przyprawy, takie jak kurkuma.

Najwięcej błonnika z łatwo dostępnych i tanich produktów ma siemię lniane (27,3/100g), jeszcze więcej – ziarna chia (3 łyżki ziaren dziennie zaspokaja potrzeby dorosłego człowieka). Możesz również wypróbować siemię lniane jako dodatek do dań i napojów.

Cennym źródłem błonnika są też nasiona konopi. Łuskane nasiona konopi zawierają również białko, witaminę E, żelazo, cynk i magnez oraz stanowią doskonały dodatek do posiłków. Warto też sięgnąć po ekstrakt jagód acai, który dodatkowo korzystnie wpływa na poziom cholesterolu w organizmie. Bogate w błonnik są też jabłka.

Czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne?

Wiele tabletek na odchudzanie jest nieszkodliwych, a niektóre mogą skutecznie wywoływać uczucie sytości, spalać tkankę tłuszczową lub przyspieszać metabolizm. Jednak niektóre składniki tabletek odchudzających mogą powodować następujące skutki uboczne:

-przyśpieszone tętno

-wysokie ciśnienie krwi

-biegunkę

-bezsenność

-problemy z nerkami

-uszkodzenie wątroby

-krwawienie z odbytnicy.

Niebezpieczeństwo stanowią tabletki na odchudzanie, kupowane przez Internet z niepotwierdzonych źródeł. Przykładami z ostatnich lat są tabletki zawierające leki podobne do amfetaminy oraz jaja tasiemca. Takie tabletki w swoim składzie mogą zawierać inne, niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne.


Przeczytaj również

Alergia

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy

Czytaj dalej

Ból stawów

Artralgia (ból stawów) jest to dolegliwość, która dotyczy okolicy stawów i powstaje na skutek nieprawidłowości

Czytaj dalej

Chlamydia

Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rzędu chlamydiales. Gatunkami chorobotwórczymi dla człowieka

Czytaj dalej

Organizator udzielania świadczeń telemedycznych jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000190755