Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji definiowane są najczęściej jako niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu członka wystarczającego do satysfakcjonującego odbycia stosunku seksualnego. Często towarzyszy im indywidualny dyskomfort i trudności w relacji z partnerem seksualnym.

Inne nazwy spotykane w literaturze przedmiotu to: zaburzenia wzwodu, dysfunkcja erekcyjna, męskie zaburzenie erekcyjne.

Erekcja-przyczyny zaburzeń

Przyczyn występowania zaburzeń erekcji jest bardzo wiele i mogą mieć one podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn zaburzeń erekcji, wskazuje się na:

-choroby układu sercowo-naczyniowego: miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze

-choroby metaboliczne i endokrynologiczne: cukrzyca, hiperlipidemia, choroby tarczycy, hipogonadyzm, zespół metaboliczny

-choroby i zaburzenia psychiczne: depresja

-choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, udar mózgu

-choroby ważnych narządów wewnętrznych: niewydolność wątroby, niewydolność nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc

-choroby prącia: choroba Peyroniego, złamanie prącia

-przebyte urazy: uraz rdzenia kręgowego, złamanie miednicy

-zaburzenia seksualne: utrata lub obniżenie libido, przedwczesny wytrysk

-przyjmowane leki: psychotropy, leki na nadciśnienie, hormony

-niezdrowy styl życia: siedzący styl życia, palenie papierosów, otyłość, nadużywanie alkoholu

-czynniki związane z relacjami w związku: konflikty w związku, zanik atrakcyjności partnerki/partnera,stresujące zachowania partnera/partnerki.

-stres, przemęczenie, przepracowanie oraz niskie poczucie własnej wartości.

Kryterium początku:

-trwające całe życie (pierwotne)

-nabyte (wtórne)

-zgeneralizowane (występują we wszystkich sytuacjach i okolicznościach)

-sytuacyjne (określone miejsca, okoliczności, nie ze wszystkimi partnerkami/partnerami, podczas stosunku z partnerką/partnerem, ale nie podczas masturbacji)

Do prawidłowej erekcjiuzyskania i utrzymania wzwodu – niezbędny jest napływ krwi do ciał jamistych prącia i ich rozszerzenie. Ten proces nie może zajść bez odpowiedniej stymulacji.

Fantazja (stymulacja psychogenna) lub stymulacja seksualna okolic genitalnych (stymulacja mechanoreceptorów) aktywują impulsy w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym co prowadzi do aktywacji układu przywspółczulnego. W konsekwencji uwalniany jest tlenku azotu, który wnika do komórek mięśniowych naczyń doprowadzających krew do prącia i ciał jamistych.

W efekcie dochodzi do relaksacji komórek mięśniowych, a krew tętnicza napływa do ciał jamistych prącia. Jednocześnie zahamowany jest odpływ krwi naczyniami żylnymi, co umożliwia stopniowe powiększanie rozmiaru prącia i jego twardości oraz utrzymanie wzwodu przez czas, który pozwala na odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Rozumienie tego mechanizmu jest kluczowe w diagnostyce zaburzeń erekcji, jak i działania leków.

Punktem wyjścia do leczenia zaburzeń erekcji powinna być próba identyfikacji ich przyczyny. Może okazać się, że zaburzenia erekcji są tylko nieprzyjemną konsekwencją depresji, wtedy odpowiednie leczenie może okazać się wystarczające.

Mężczyzna, który zgłasza zaburzenia erekcji powinien zostać poddany szczegółowemu postepowaniu diagnostycznemu (wywiad uwzględniający dotychczasową aktywność seksualną i stan psychospołeczny, badanie fizykalne i badania dodatkowe, np. oznaczenie porannego stężenia testosteronu, glukozy lub HbA1c).

Lekami zatwierdzonymi w leczeniu zaburzeń erekcji są przyjmowane w postaci tabletek inhibitory fosfodiestrazy typu 5 (PDE5i). Mechanizm działania tych leków polega na umożliwieniu uzyskania erekcji, dzięki blokowaniu enzymu PDE5 (fosfodiestrazy typu 5), który rozkłada związek pobudzający rozluźnienie mięśni naczyń prącia i ciał jamistych.

Należy pamiętać, że do uzyskania wzwodu konieczne jest skojarzenie leku ze stymulacją seksualną (bez odpowiedniego pobudzenia okolic genitalnych lub właściwej fantazji lek nie zadziała).

Leki na zaburzenia erekcji

Spośród PDE5i dostępne na rynku są:

-sildenafil

-vardenafil

-tadalafil

-avanafil

które różnią się głównie pod względem farmakokinetyki, a co za tym idzie sposobem dawkowania leku. Dostępne dane sugerują, że skuteczność wyżej wymienionych leków jest zbliżona.

Dieta na poprawę sprawności seksualnej

Dieta na potencję – czy istnieje coś takiego? Czy spożywane pokarmy mają wpływ na życie seksualne? Tak, warto wiedzieć nie tylko co jeść, ale też czego unikać w jadłospisie, co może mieć negatywny wpływ na libido.

Dlatego trzeba zadbać o urozmaiconą dietę, regularne posiłki pełne witamin i minerałów. Panowie powinni szczególnie zadbać o zawartość w niej produktów bogatych w selen, cynk, witaminę E oraz argininę. Dlaczego właśnie o nie?

  • Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. Bogate źródła cynku to: orzechy, otręby, produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz owoce morza.
  • Selen przyczynia się do prawidłowego procesu spermatogenezy, znajdziemy go w: orzechach, pestkach dyni, brązowym ryżu i mięsie drobiowym.
  • Witamina E należy do silnych przeciwutleniaczy, dostępna w produktach zbożowych z pełnego ziarna oraz w tłustych rybach.
  • Arginina to jeden z aminokwasów biorący udział w powstaniu tlenku azotu. To substancja, która jest niezbędna do prawidłowego przebiegu erekcji. Znajdziemy ją m.in. w: pełnym ziarnie, w nasionach sezamu i słonecznika, w siemieniu lnianym oraz w tłustych rybach morskich.

Jeśli z różnych powodów niemożliwe jest dostarczenie tych substancji z posiłkami, warto sięgnąć po witaminy dla mężczyzn wzbogacone właśnie o te składniki, np. Centrum ON, Olimp Gold-Vit dla mężczyzn czy Vitotal dla mężczyzn.

Czego unikać w diecie? Aby nie mieć problemów z potencją warto wykluczyć z jadłospisu: nadmiar soli, cukry proste, tłuszcze nasycone, używki (alkohol, nadmiar kawy).

Zaburzenia potencji u mężczyzn powyżej 40 roku życia często związane są z przerostem prostaty, stąd warto również wykonać diagnostykę w tym kierunku. Gruczoł krokowy czyli prostata zlokalizowany jest w pobliży nerwów odpowiedzialnych za wzwód i jego rozrost może powodować ucisk na te nerwy przez co dochodzi do problemów z erekcją. Warto zadbać także o ten narząd męski wprowadzając suplementację w preparaty zawierające wyciągi i ekstrakty z ziół i  pestek nasion oraz odpowiednie witaminy i minerały np. Prostamol Uno, Prostalong, Prostenal, Prostacare.


Przeczytaj również

Alergia

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy

Czytaj dalej

Ból stawów

Artralgia (ból stawów) jest to dolegliwość, która dotyczy okolicy stawów i powstaje na skutek nieprawidłowości

Czytaj dalej

Chlamydia

Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rzędu chlamydiales. Gatunkami chorobotwórczymi dla człowieka

Czytaj dalej

Organizator udzielania świadczeń telemedycznych jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000190755